Menu

Z jakich materiałów produkuje się żaluzje?

5 października 2014 - Porady

Żaluzje to jedno z rozwiązań stosowanych do zaciemniania okien i ochrony pomieszczeń przed nadmierną ilością światła słonecznego. O wyborze konkretnego modelu decyduje wiele czynników – pod uwagę trzeba wziąć m. in. to, z jakiego materiału żaluzje zostały wykonane. Pod tym względem można wyróżnić dwa podstawowe ich rodzaje, mianowicie żaluzje z materiałów naturalnych oraz sztucznych.

Żaluzje z materiałów naturalnych

Do żaluzji z materiałów naturalnych zaliczane są modele drewniane oraz bambusowe. Jedne i drugie prezentują się bardzo elegancko i wprowadzają do pomieszczeń niezwykle przyjemny klimat i ciepłą atmosferę. Znakomicie sprawdzają się w rozmaitych aranżacjach – nie tylko tych nawiązujących do bardzo obecnie modnych trendów ekologicznych. Równie okazale będą się prezentować także i we wnętrzach urządzonych w stylu retro czy minimalistycznym. Rolet drewnianych nie poleca się montować na dużych oknach oraz w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności powietrza, np. w kuchni czy w łazience. Rolety bambusowe można tam stosować, pod warunkiem jednak, że są zabezpieczone warstwą specjalnej farby.

Żaluzje z materiałów sztucznych

Co się zaś tyczy żaluzji wykonanych z materiałów sztucznych, to w pierwszej kolejności należy wspomnieć o modelach aluminiowych. Bezsprzecznie największą ich zaletą jest trwałość – porządne modele wysokiej jakości nadają się do użytku nawet i przez kilkanaście lat. Do tego są lekkie, więc można je montować na dużych oknach. Z uwagi na to, że odbijają światło idealnie nadają się do okien znajdujących się w południowej części budynku. Kolor i rozmiar – do wyboru. Na rynku dostępne są także żaluzje z PCV – to najtańsze modele spośród wszystkich przedstawionych powyżej. Na ich korzyść przemawia to, że są lekkie, ale walory użytkowe i estetyczne są w tym momencie mocno dyskusyjną sprawą. Żaluzje do okien z PCV nie należą do zbyt trwałych, albowiem pod wpływem promieni słonecznych i ciepła w pomieszczeniach odkształcają się. Poza tym nawet przy zamkniętych lamelach nie dają one efektu całkowitego zaciemnienia pomieszczenia.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *