Menu

Uproszczone procedury kredytowe – nie dla każdego

30 stycznia 2012 - Informacje

Niektóre banki proponują klientom kredyt samochodowy bez zaświadczeń o dochodach. Nie jest to jednak produkt dostępny dla wszystkich chętnych. Należy zacząć od wyjaśnienia czym jest kredyt bez zaświadczeń o dochodach.

Oznacza to, że osoba zainteresowana pożyczeniem od banku pieniędzy na kupno samochodu wypełnia jedynie specjalne oświadczenie, w którym podaje wysokość swoich zarobków (wartość netto, na przykład za ostatnie 3 miesiące) oraz ich źródło. Nie jest natomiast zobowiązana dostarczać z zakładu pracy zaświadczenia o dochodach. Są to tak zwane uproszczone procedury na kredyt samochodowy szybko i na uproszczonych zasadach. Jak nietrudno zgadnąć, w znaczącym stopniu przyśpieszają one przyznanie kredytu – klient nie musi czekać na pieniądze tak długo jak ma to miejsce w przypadku standardowych procedur. W zamian za ułatwienia bank stawia jednak pewne wymagania. Najczęściej dotyczą one wkładu własnego – trzeba go posiadać na poziomie o 10 – 20 procent wyższym niż normalnie. Bardzo często obowiązuje też dolna granica w tym zakresie – na przykład 30 procent. O wiele chętniej banki godzą się na zastosowanie uproszczonych procedur, gdy ktoś nosi się z zamiarem kupienia nowego samochodu. Z punktu widzenia banku jest to zdecydowanie atrakcyjniejsze zabezpieczenie aniżeli pojazd używany.

Szybszego załatwienia formalności mogą się też spodziewać klienci korzystający już od dawna z usług danego banku. Instytucji tej znana jest już doskonale finansowa historia takiej osoby, w związku z czym – choć nie jest to regułą – bank potraktuje ją ulgowo.