Menu

Ubezpieczenie kredytów

23 stycznia 2012 - Informacje

Ubezpieczenie kredytu. Koszty związane z zaciągnięciem kredytu to nie tylko oprocentowanie oraz różnego rodzaju prowizje. Bardzo często podpisanie umowy wiąże się z wykupieniem pakietu ubezpieczeń. Jest to traktowane jako jedna z form zabezpieczeń zobowiązania. Polisa ubezpieczeniowa ma zadanie chronić klienta banku przed utratą pracy, zdrowia, życia oraz przed nieszczęśliwymi wypadkami.

W momencie, kiedy dłużnik staje się niewypłacalny, spłatę kredytu przejmuje firma ubezpieczeniowa. Pamiętać jednakże trzeba o tym, że tyczy się to jedynie tylko określonej liczby rat. Nie w każdej też sytuacji firma ubezpieczeniowa zgodzi się płacić – dlatego bardzo istotną kwestią jest uzyskanie informacji na temat tego, co konkretnie swoim zakresem obejmuje polisa szczególnie jeśli bierzemy jakiś tani kredyt na samochód. Warto wspomnieć o tym, że ubezpieczenia kredytu nie są regulowane przez ustawę antylichwiarską, co w praktyce oznacza brak górnych limitów. Banki wykorzystują ten fakt. Dość często niższe opłaty oferowane klientowi w ramach promocji są rekompensowane właśnie ubezpieczeniem. Jego koszt wynosi przeciętnie od 2 do 4 procent wartości zobowiązania. Jest to zatem dla banku oczywisty zysk.

Obecnie banki są w stanie pójść klientowi na rękę i w zamian za wykupienie stosownego pakietu proponują na przykład bardziej korzystne oprocentowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczenie podnosi koszt kredytu. Z drugiej jednakże strony czasy są aktualnie na tyle niepewne, że lepiej z tej propozycji skorzystać. Poza tym nie wszystko da się też przewidzieć, więc trzeba minimalizować ryzyko.