Menu

Kredyt na auto – oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

30 stycznia 2012 - Informacje

W dzisiejszych czasach dostępne w wielu bankach kredyty samochodowe pozwalają na sfinansowanie zakupu aut zarówno nowych, jak i używanych. Propozycje poszczególnych banków różnią się między sobą pod bardzo wieloma względami, dlatego też konieczne jest dokładne zapoznanie się z nimi.

Tym, co przykuwa uwagę w pierwszej kolejności jest oprocentowanie nominalne. To ono właśnie jest podawane w reklamach. Bardzo często prezentuje się w nich wyjątkowo atrakcyjnie, na co w szczególności trzeba uważać. Banki niczego za darmo nie rozdają, a jeśli proponują tak korzystne oprocentowanie, to poniesione w związku z tym „straty” wkalkulowują w inne parametry zobowiązania (na przykład w ubezpieczenie lub w prowizję). Poza tym nie należy również zbytnio sugerować się oprocentowaniem nominalnym na kredyt na samochód w dobrym banku, ponieważ nie ukazuje ono całkowitych kosztów kredytu samochodowego – mówi jedynie o kosztach odsetkowych. Realną cenę zobowiązania uzyskuje się dzięki oprocentowaniu rzeczywistemu. W tym momencie trzeba zatem uwzględnić RRSO – czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Swoim zakresem obejmuje wszystkie opłaty wiążące się z zaciągnięciem kredytu samochodowego, a zatem prowizje, ubezpieczenia i tym podobne.

RRSO jest tym właśnie parametrem, dzięki któremu klient może zadecydować o tym czy oferta jest dla niego opłacalna, czy też niekoniecznie. Koszt kredytu samochodowego zdeterminowany jest wieloma czynnikami takimi jak wiek pojazdu, ilość rat, wysokość wkładu własnego etc. Trzeba też wykazać się zdolnością kredytową na odpowiednim poziomie.