Menu

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

24 stycznia 2012 - Porady

Potrzebując gotówki na dowolny cel, bardzo często stajemy przed dylematem – co wybrać, kredyt gotówkowy czy kartę kredytową? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje i plusy oraz minusy. Oczywiście, wszystko zależy w głównej mierze od tego jak szybko potrzebne nam są pieniądze.

Wiadomo, że tutaj wygrywa karta kredytowa – nosimy ją w portfelu i zawsze mamy pod ręką. Załatwienie kredytu zajmuje zaś trochę czasu – w przypadku tych gotówkowych na wypłatę środków trzeba obecnie czekać od kilku do kilkunastu dni. Kolejną kwestią, którą trzeba mieć na uwadze jest to czy zamierzamy prędko spłacić dług, czy też potrzebujemy na to trochę czasu. Jeśli na przykład mamy własną firmę i chcemy sfinansować nowe auto to warto także rozważyć najlepszy leasing dla firm. Jeśli zatem mamy pewność, że ze zwróceniem należności bankowi nie będziemy zwlekać, karta kredytowa to lepsza opcja. Nie zapominajmy też, że te produkty finansowe posiadają okresy bezodsetkowe. Z uregulowaniem spłaty powinniśmy zatem uporać się w tym czasie (w zależności od banku jest to od 52 do 61 dni). W przeciwnym wypadku będziemy musieli płacić również odsetki. Warto przypomnieć, że jeśli skorzystamy z karty w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, wówczas nie dotyczy nas pełny okres odsetkowy, ale mocno skrócony.

Karty kredytowe są w skali roku dość wysoko oprocentowane – ponad 20 procent. Pod tym względem kredyt gotówkowy jest nieco tańszy, choć z drugiej strony wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami jak chociażby ubezpieczenie. Jest jednak lepszy, gdy w rachubę wchodzą dłuższy okres kredytowania (do 8 lat) oraz większa kwota (do 100 tys. złotych).