Menu

Kiedy autokredyt się opłaca?

17 września 2012 - Porady

Opłacalność kredytu samochodowego jest zdeterminowana wieloma czynnikami. Oczywiście, najlepiej by było w ogóle nie pożyczać pieniędzy od banku, ale jak doskonale wiemy z własnego doświadczenia, nie zawsze pewne przedsięwzięcia jesteśmy w stanie zrealizować jedynie nakładem środków własnych. Decydując się na kredyt samochodowy, zastanówmy się przede wszystkim nad tym jaka kwota wchodzi w grę.

Nie kalkuluje się nam w ogóle pożyczanie na zakup auta niewielkich sum, ponieważ w takim rozrachunku koszt takiego zobowiązania będzie stanowczo za wysoki. Bardziej opłaca się nam zainwestować w nowszy samochód – wtedy możemy liczyć na wiele udogodnień ze strony banku (Webfin.pl). Dodatkowo, jeśli dysponujemy niemałym wkładem własnym, mamy podstawę ku temu, by negocjować z bankiem wielkość marży bądź prowizji, co wpłynie na obniżenie ceny kredytu. Kredyt na nowszy samochód rozłożony zostanie też na większą ilość rat, więc w skali miesiąca nasz budżet nie zostanie aż tak bardzo nadwyrężony niż w sytuacji, kiedy przykładowo na uregulowanie wierzytelności będziemy mieć dwa lata. Generalnie rzecz biorąc, trzeba bardzo dobrze przemyśleć kwestię zaciągania kredytu samochodowego na używane, paroletnie auta.

Wielu kierowców narzeka na to, że w takim układzie zabezpieczenia zobowiązania są wyjątkowo uciążliwe (bank w ten sposób niejako rekompensuje sobie niższą wartość samochodu). Oczywiście nie zapominajmy i o tym, by bliżej przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej. Musimy mieć pewność, że poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania.